Генам видніше? Чи може українець дозволити собі генне дослідження та навіщо це потрібно.

Новітні технології вже давно увійшли в життя кожного – електронний гаманець, персоналізовані замки по відбитку пальця, та міні-камери у годинниках. Не обійшли вони і сферу охорони здоров’я – вже сьогодні медична реформа передбачає електронні реєстри пацієнтів, цифрові рецепти на ліки та виклик лікаря через мобільни додаток. З іншого боку, в Україні цей курс лише розпочався і про лікування вірусів нанороботами нам поки що мріяти рано.

Однак, не все так погано. Сьогодні в Україні існує один з перших сервісів ДНК-тестування, який відкрився декілька років тому. Це – сервіс генетичних тестів Майхілікс, який дозволяє отримати більш глибоку інформацію про особливості організму та допомагає у щоденному виборі продуктів для збалансованого харчування.

До генетичної діагностики я особисто приглядалася досить давно, саме тому і вирішила провести невелике дослідження, яким і ділюся з вами.

Воно складалося з двох етапів: перше – розмова із засновницею сервісу Майхілікс, пані Дарією Лосєвою, та особисте замовлення і проходження тесту.

Отож, по-порядку. Компанія Myhelix була заснована у 2016 році. Завданням команди є допомога у виборі харчування, підбір корисних страв на основі аналізу ДНК, аби людина максимально використовувала свій генетичний потенціал та позитивно впливала на  здоров’я, продуктивність, фізичні, ментальні якості. Особисто мені було цікаво, чому засновники обрали саме цей напрямок діяльності, здавалося б, мало відомий в Україні і я задала це питання серед інших:

КБ: Система охорони здоров’я в Україні у переважної більшості населення все ще асоціюється із застарілою, неефективною та дорогою. Молоді лікарі намагаються виїхати закордон, а у районних поліклініках, щоб дістатися до спеціаліста потрібно вичекати багатогодинну чергу. Зміни, які впроваджуються, вимагають часу, так як приватні кабінети у районах лише формуються, навіть не всі медичні протоколи набули чинності. Коли основна черга стоїть до терапевта, досить складно уявити  пересічного українця, який у тій же самій поліклініці здає ДНК-тест. Чому ви обрали саме цю нішу?

ДЛ: Генетика — мій поклик, який нам з колегою Русланою Шадріною та командою Майхілікс вдалося реалізувати у бізнесі. Майхілікс — це сервіс генетичних тестів, який дозволяє не йти у поліклініку чи лікарню, аби пройти тест. Його можна замовити онлайн на сайті компанії, кур’єр у зручний для вас час привезе набір для забору ДНК з інструкцією та забере зразок ДНК назад. Через певний час (від двох тижнів до декількох місяців в залежності від тесту) людина в своєму особистому кабінеті на сайті компанії отримає результати аналізу та рекомендації. Ця ніша називається «direct-to-consumer генетичні тести». Але в Україні ми командою вирішили розвивати і партнерську мережу та долучаємо приватні клініки, фітнес клуби та салони краси до співпраці. Ми зосередилися на  харчуванні, бо це те, що під силу удосконалити кожному: ми їмо мінімум тричі на день, і від того, що ми їмо, залежить чи додаємо ми собі здоров’я та років життя, чи віднімаємо. . Чи брати відповідальність за своє здоров’я та чи свідомо харчуватися  — залишається на розсуд кожного, наша компанія допомагає зробити правильні кроки на цьому шляху.

КБ: Де відбувається проведення аналізу ДНК-тестів – у Києві чи за кордоном?

ДЛ: Наразі у нас є чотири типи тестів «Мій раціон», «Моє вегетаріанство», що аналізують 6 варіантів генів, тести на одну ознаку (тест на визначення залежності від кофеїну, тест оцінки можливості непереносимості лактози, тест на ризик розвитку хвороби Альцгеймера, тест на наявність гена авантюризму та ін.), які аналізуються у Києві в партнерській лабораторії «Укргентех». Інший  тест — «Моя турбота», що аналізує 52 варіанти генів — ми поки що аналізуємо у лабораторії в Фінляндії «Wooble Helsinki»

КБ: Як можна бути впевненим у тому, що результати тестів не сплутають з результатами інших пацієнтів?

ДЛ: У кожної пробірки є унікальний код, який клієнту необхідно зареєструвати на сайті. Цей код містить цифрове значення та штрих-код, таким чином сплутати тести з іншими клієнтами неможливо. Головне, щоб людина зареєструвала код на сайті для отримання своїх результатів. Реєстрація коду —  відповідальність клієнта.

КБ: Які тести доступні? Яким чином українець може покращити за їх допомогою стан свого здоров’я? Які користі або складнощі це йому може принести?

ДЛ: Тест від компанії Майхілікс є нутрігенетичним, тобто він аналізує гени, що відповідають за засвоєння поживних речовин (нутрієнтів) та метаболізм деяких з них.  Тест не діагностує хвороби, а лише повідомляє про схильність до того чи іншого ризикового для здоров’я стану. Якщо за результатом тесту у людини високий ризик, це означає, що за несприятливих умов з великою імовірністю цей стан проявиться, чи негативно вплине на здоров’я. Тому показники, що ми аналізуємо мають важливий вплив у довгостроковій перспективі. Наприклад, якщо у людини є генетична схильність до нестачі вітаміну D3, вона живе у помірному кліматичному поясі без достатньої кількості сонця (це можна сказати про усіх українців) та не вживає їжу, насичену цим вітаміном (здебільшого, жирну рибу), у неї підвищується ризик виникнення остеопорозу в похилому віці. На це можна вплинути, якщо знати своє «слабке місце» та проводити відповідну профілактику. Ми називаємо це «їжотерапією», та досліджуємо лише ті ознаки, на які згідно з науковими джерелами можна вплинути харчуванням або фізичною активністю аби довше жити здоровими. Ми розглядаємо нашу ДНК, як інформацію про «сильні» та «слабкі» сторони для правильного підбору індивідуальних профілактичних заходів.

КБ: Чи можна дізнатися, наприклад, наскільки схильні ми до стресу на генному рівні?

ДЛ: Теоретично так, але наша компанія зараз цим не займається, хоча в планах є бажання створити подібний тест.

КБ: Онкозахворювання займають у світі найдорожчу нішу лікування та, нажаль, найбільш радикальну. Україну ця проблема не оминула — держава посідає друге місці в Європі за темпами поширення раку і згідно з даними ВООЗ щодня у нашій державі 450 людей захворіють на рак, з них 250 гинуть. За розрахунками фахівців, до 2020 року кількість тих, хто вперше захворіли на рак в Україні перевищить 200 тис. При цьому, за їх словами, можна було б запобігти до 40% випадків захворювання на рак, якщо б люди вели здоровий спосіб життя і поліпшили механізми його виявлення. Беручи до уваги розвиток генної діагностики чи можна за допомогою представлених ДНК-тестів визначити ризик виникнення онкозахворювань в організмі і, якщо так, то які саме тести ви порадите?

ДЛ: Взагалі в медичній практиці за кордоном є тести, які можуть визначити ризик виникнення раку та, що більш важливо, дізнатися, які лікарські засоби будуть найефективнішими у терапії та при якому дозуванні. Подібний напрямок називається фармакогенетика. Проект Майхілікс цим не займається, оскільки ми не діагностичний центр. За такими тестами необхідно звертатись у медичні заклади.

КБ: Чи допомагають ДНК-тести виявити причину безпліддя? Які тести Ви б порадили?

ДЛ: Причин безпліддя безліч, лише у деяких випадках вони пов’язані з успадкованими генами. Разом з тим необхідно розуміти, що генетика хоч і набирає швидких обертів у досліджені причин багатьох захворювань, досі існує багато недосліджених та незрозумілих аспектів. Тому, деякі відомі генетичні причини безпліддя можна дослідити в центрах репродуктивної медицини.

Обидва питання, що стосуються онко-захворювань і лікування безпліддя, вимагають діагностику у медичних закладах під наглядом спеціалістів. Ми  спрямовуємо наші зусилля на wellness, тобто покращення способу життя, а не діагностику чи лікування. Наш підхід, в першу чергу, підійде тим, хто хоче попередити проблеми зі здоров’ям, а не вирішити їх. Хоча, навіть за наявності останніх, результати нашого тесту можуть бути цінним додатком на шляху до здорового життя.

КБ: Повернемось до можливостей генетичних тестів Myhelix. Якщо здоровий спосіб життя та відповідне харчування можуть вирішити багато проблем зі здоров’ям, то як краще підібрати той чи інший спосіб харчування в кожному окремому випадку?

ДЛ: Індивідуальний підхід до профілактики ґрунтується на аналізі великого об’єму даних. В ідеалі проводять аналіз генів, що відповідають за роботу  всіх систем організму, після чого спеціалісти-біоінформатики вираховують ризики і до недостатнього засвоєння всіх нутрієнтів, а також ризики виникнення захворювань. Після цього лікарі підбирають найбільш ефективну профілактику. Наприклад, якщо у людини є підвищений ризик виникнення серцево-судинних захворювань, то для неї найкращим типом фізичної активності будуть інтервальні фізичні навантаження, а людям з ризиком до діабету більш підійде біг, бо під час бігу найкраще знижується рівень цукру в крові. Разом з тим, у кожному випадку значення має анамнез (пережиті хвороби, травми, тощо), які будуть теж впливати на вибір кращого варіанту. Ще більше чинників впливатимуть і на харчування, і бажано проаналізувати їх максимально можливу кількість.

КБ: З чого ви б порадили почати у випадку, якщо людина вперше прийняла рішення пройти ДНК-тестування?

ДЛ: Насолоджуватись процесом та приготуватись до подорожі своєю ДНК.

КБ: Так. Це одна із переваг превентивної медицини – насолоджуватися процесом, а не бігати у стані стресу, шукаючи будь-яку людину у білому халаті:) З якого саме типу тесту ДНК ви б радили розпочати?

ДЛ: Все залежить від мети та можливостей людини. Тест на більшу кількість генів надасть більше інформації про стан організму, але декому він може бути занадто дорогим, тому у нас є альтернатива: тест на визначення однієї ознаки. Такі тести дешевші, оскільки у них ми аналізуємо всього один-два гена. З такого тесту можна і почати.

КБ: Поділіться планами розвитку вашого сервісу. Які додаткові послуги стануть доступними у найближчому часі?

ДЛ: Найближчим часом ми фокусуємось на вдосконаленні нашого нового тесту «Моя турбота» та плануємо розвивати його на інших ринках. Також виходить серія тестів на визначення однієї ознаки, особливо стане у нагоді людям, які хочуть дізнатися, що таке генетичні тести, та визначитись чи потрібен їм більший тест, оскільки одиничні тести коштують менше. Нещодавно ми запустили вперше у світі колаборацію з мережею ресторанів Салатейра: “ДНК меню”. Тепер наші клієнти будуть знати, які страви з меню ресторану підходять їм найкраще. Це реалізація ідеї персонального харчування.  Далі буде ще цікавіше, тож стежте за нашими новинами.

Переходячи до другої частини дослідження, я вирішила особисто спробувати даний тест.

Замовлення відбувається дуже швидко і зручно – достатньо зайти на сайт, ознайомитися з коротким описом та обрати бажаний тест. Хочеться додати, що за період написання цієї статті кількість тестів на конкретний генний показник значно збільшилася. Тепер, пройшовши тест, можна перевірити наскільки людина залежна від нікотину, кофеїну, алкоголю або може захворіти на Альцгеймера. Серед несподіванок також є наявність тесту на ген авантюризму, який заставляє нас шукати нових вражень, але це вже тема для іншого дослідження.

Сама доставка теж досить швидка і зручна. Пакуночок розміром з невелику книгу доставляється кур’єром і так само може бути відправлене до лабораторії. Доставка оплачується за рахунок компанії, що приємно.

Оформлення тесту – просте. Ви відкриваєте фолієвий пакуночок з лаконічною назвою, де всередині знаходиться сама проба та інструкція. Тест є абсолютно безболісним та займає до 5 хвилин.

Я обрала генетичний тест «Моя турбота». Це – розширений ДНК-тест, який оцінює 52 гени за їх основними показниками, та відрізняється наявністю рекомендацій від лікарів.

Тестом оцінються такі показники як метаболізм кофеїну, сприйняття організмом лактози, жирів та вітамінів. Спеціалістами компанії надається інформаційний супровід результатів, тобто пояснення, та надання рекомендацій з харчування.

Єдине, де необхідно набратися терпіння, це – дочекатися результатів. Беручи до уваги, що проба відправляється до лабораторії, результати дослідження можуть бути доступні через 60 робочих днів, тобто два місяці. «Одногенетичні» тести, тобто лише за одним показником, робляться швидше – до 10 робочих днів. Яке ж нестримне це було очікування…)

Отримавши результат, особисто я була задоволена, але не в абсолютному захваті і зараз поясню чому.

Мені, як клієнту, який цікавиться генетикою і загалом розуміє, навіщо цей тест робить, наданої інформації бракувало. Хотілося більше наукових даних та кореляції особистих показників із загальноприйнятими. Також хотілося більш детально знати свої потенційні ризики захворювання і як цьому запобігти. З приємного, пакетом передбачена консультація дієтолога і компанія уважно слідкує, щоб кожен з клієнтів її отримав за бажання.

Підсумовуючи вищезгадані коментарі, на мою думку, ціна за комплексне дослідження є досить високою. Та й, дозволю допустити, що не кожен українець може її собі дозволити.

Інша справа стосується ДНК-тестів на одну ознаку, тобто коли досліджується конкретний показник. Тут і ціна є відповідною, і інформація надається конкретно. Наприклад, хвороба Альцгеймера на сьогоднішній день не є виліковною, тому знаючи свою схильність, потурбуватися про здоров’я мозку можна вже з молодих років, підібравши правильне харчування, займаючись музикою та іншою активністю, яка допомагає зберегти функції мозку якнадовше. Це, можливо, не врятує остаточно від ризику захворіти, але «відтягне» цей момент максимально далеко. У данному випадку, вважаю, проходження таких ДНК-тестів дуже корисними.

Загалом, приємно відмітити, що такі послуги в Україні вже існують. У порівнянні з європейськими цінами, українські – однозначно виграють. Нам залишилося лише підсилити нашу інформаційну базу і дотримуватися рекомендацій щодо здоров’я. І інформація про гени нам у цьому може лише допомогти.